Amit az ágyi poloskairtásról tudni érdemes

Hívjon minket, hogy segíthessünk!

+36 30 872 7777

Az ágyi poloska megjelenése az otthonunkban egy olyan “természeti csapás”, amit ön talán még soha nem élt át korábban, így kérdések merülhetnek fel önben és nyilván gyors segítséget keres a probléma megoldásához. Esetleg volt már dolga ágyi poloskával, de az önnél elvégzett ágyi poloskairtás nem a várt eredményt hozta? Szakembereink készséggel állnak rendelkezésére. Hívjon minket bizalommal!

Amennyiben szeretne többet tudni az ágyi poloskairtással kapcsolatban, engedje meg, hogy a figyelmébe ajánljuk az alábbiakban közzétett rövidke ismertetőnket. Azokra a leggyakrabban feltett kérdésekre igyekszünk válaszokkal szolgálni, amelyeket az elmúlt évek folyamán szakembereinknek tettek fel az érdeklődök. Ha önnek olyan kérdése van, amire nem kapott választ az oldalon, írjon nekünk üzenetet és mi 24 órán belül válaszolunk a kérdésére.

Milyen módszerekkel irtják a szakemberek az ágyi poloskát?

Az egészségügyi kártevőirtás szakmai irányítását a járványügyi központ (régebbi nevén: Országos Epidemiológiai központ, röviden: OEK) végzi. Ez a szakmai szervezet időszakosan kiad egy tájékoztatót, ami egyfajta szakmai protokoll (útmutató) a kártevőirtást végző szakemberek és szakvállalatok számára. Ebben a tájékoztatóban az ágyi poloska irtásának elsődleges módszereként a permetezés van megadva.

Ennek megfelelően a szakemberek az általuk összeállított munkaoldatot egy permetezőgép segítségével juttatják ki a felületekre, jellemzően igen finom porlasztással. Permetezéssel lehet célzottan, a lehető leghatékonyabban kezelni az ágyi poloskák jellemző tartózkodási helyeit és vonulási útjait, ami elengedhetetlen feltétele az eredményes ágyi poloskairtásnak.

Indokolt esetben (pl. túlzsúfolt lakásokban) kiegészítésként úgynevezett légtérkezeléses eljárásokat is alkalmazhatnak, ami füstképzés vagy ködképzés lehet (és semmiképpen sem gázosítás).

Ezáltal a rovarok biztosabb érintkezését segíthetik elő a felületekre kijuttatott irtószerrel. Ezek a kiegészítő eljárások azonban önmagukban nem jelentenek biztos és végleges megoldást az ágyi poloskaproblémára.

Amennyiben bizonytalan vagy kérdése van, hívjon minket bizalommal vagy írjon nekünk üzenetet!

Miért van szükség gyakran kétszeri kezelésre?

A jelenleg rendelkezésre álló (engedélyezett) rovarirtó készítmények alkalmatlanok az ágyi poloska petéinek maradéktalan elpusztítására. Az ágyi poloska petéiből (lásd a mellékelt képen) 7-28 napon belül kelnek ki a kicsi poloskák és az idősebb példányokhoz hasonlóan vérre van szükségük az életben maradáshoz és a fejlődéshez. Az ismétlő kezelés során ezeket a petéből kikelő példányokat is el lehet pusztítani.

Az ismétlő irtásra ideális esetben az első kezelést követő 3-5 héten belül kerül sor, még azelőtt, hogy a kikelő állatok elérnék az ivarérettséget (ami 20-60 napon belül következik be), ezzel megakadályozva egy újabb ciklus elindulását. Kivételes (rendkívül fertőzött vagy nehezen kezelhető) eseteket nem számítva a második irtással valamennyi ágyi poloska elpusztítható és teljes mentesség érhető el.

Amennyiben bizonytalan vagy kérdése van, hívjon minket bizalommal vagy írjon nekünk üzenetet!

Mennyire veszélyesek az ágyi poloska ellen használt irtószerek?

Szakembereink kizárólag az Országos Tisztifőorvosi Hivatal (OTH) által engedélyezett professzionális készítményeket használnak, amelyek megvásárlása és felhasználása szakképzettséghez kötött. Ez nem véletlen, hiszen például az ágyi poloskairtáshoz felhasznált irtószereink kivétel nélkül koncentrátumok, amelyek ebben a formában veszélyt jelenthetnek az emberre is (lásd. a képen) és emiatt felhasználásuk szakmai hozzáértést és körültekintést igényel. A megfelelő higítást követően, a felhasznált koncentrációban, a megadott előírások betartása mellett azonban ezek a készítmények sem jelentenek veszélyt sem önre, sem melegvérű házi kedvenceire (pl. kutyára, papagájra). Az előkészületek és a kezelés ideje alatt azonban a szakemberen kívül más nem tartózkodhat a kezelendő területen!

Óvakodjon a megbízhatatlan szélhámosoktól! Ezek a kóklerek hozzá nem értésükkel nem csak anyagi kárt okozhatnak önnek, de sok esetben illegális vegyszereikkel komolyan veszélyeztethetik az ön és az önnel egy háztartásban élők egészségét is!

Amennyiben bizonytalan vagy kérdése van, hívjon minket bizalommal vagy írjon nekünk üzenetet!

Mit kell tennie, ha szakembert hívott segítségül?

Az előkészületek a legtöbbször döntő fontosságúak a kezelés megkönnyítése és hatékonyságának növelése szempontjából. A felkészülés mértéke a fertőzés súlyosságától függ, de mindenképpen szükséges az ágyneműk és a ruhák óvatos összeszedése és előkészítése tisztítás céljából.

A tisztítás során lehetőség szerint 60 °C-os mosóprogramot használjon, mert alacsonyabb hőmérsékleten nem minden alak és állat pusztul el (például 40 °C-on a rovarpeték nem inaktiválhatók).
Különösképpen ajánlott a mosáshoz használt víz hőmérsékletének ellenőrzése olyan mosógépek esetében, amelyek nem maguk melegítik a vizet, hanem boilerből veszik azt, mert számos boiler nem melegíti fel a szükséges hőmérsékletig a vizet.

Mindenképpen fontos az ágyneműtartó kiürítése (lásd a képen)!

Bizonyos esetekben (pl. nagymértékű fertőzöttség esetén) szükség lehet még a könyvek eltávolítására a polcokról, a fiókok kiürítésére, a bútorok felfordítására, illetve az alsó szövet megbontására. Ezek elvégzése mindenképpen növeli az irtás sikerességét!

Amennyiben bizonytalan vagy kérdése van, hívjon minket bizalommal vagy írjon nekünk üzenetet!

Mikor lehet ismét használatba venni a lakást az irtást követően?

A permetezést a szakemberek védőöltözetben és légzésvédőben végzik, hiszen az eljárás során képződik valamennyi aeroszol (ködpermet) is, ami nagysága miatt viszonylag hamar leülepszik a felületekre, közvetlenül belélegezve viszont egészségkárosító hatású. A kezelt felületekre kijuttatott vizes munkaoldat megszáradásáig a kezelt helyiség(ek)ben kizárólag a szakemberek tartózkodhatnak.

A kezelt területet akkor lehet ismét használatba venni, amikor a felületek felszáradtak és a helyiségek kiszellőztek (amihez minimum fél óra szükséges). A munkavégzést követő alapos kereszthuzatos szellőztetéssel a folyamat felgyorsítható és a várakozási idő (ami jellemzően 2 óra) ennek megfelelően csökkenthető.

Ködképzés és füstképzés alkalmazásakor viszont az ajtóknak és az ablakoknak több (jellemzően 4-6) óráig zárva kell maradniuk és illetéktelen személyek ezen idő alatt nem tartózkodhatnak a kezelt helyiségben!

Ennek ideje a felhasználandó irtószer engedélyokiratában van rögzítve, amiről a szakembernek minden esetben tájékoztatnia kell az érintetteket.

Amennyiben bizonytalan vagy kérdése van, hívjon minket bizalommal vagy írjon nekünk üzenetet!

Mikor lehet ismét használatba venni a lakást az irtást követően?

Az ágyi poloskacsapdák alapvetően monitorozásra, azaz egy adott terület fertőzöttségének felderítésére és folyamatos megfigyelésére lettek kifejlesztve szakemberek számára.

Három különféle esetben indokolt az alkalmazásuk:

  • egyrészt bizonyos helyeken (pl. szállodákban, szállókon) folyamatos monitorozásra, azaz a fertőzés korai felismerésére, az új fertőzések gyors észlelésére;
  • másrészt a fertőzés igazolására csípések vagy egyéb jelek észlelése esetén;
  • harmadrészt a kezelés sikerének ellenőrzésére.

Az ágyi poloskacsapdák bizonyos esetekben enyhe fertőzések megszüntetésére is alkalmasak lehetnek.

Amennyiben bizonytalan vagy kérdése van, hívjon minket bizalommal vagy írjon nekünk üzenetet!

Ágyi poloskairtás gázosítással?

Gázosítószereket a hazai jogszabályoknak megfelelően általában a mezőgazdaságban és az iparban használnak például különféle termények, raktárhelyiségek kezelésére.

Ágyi poloskairtásra 1964-ig jellemzően az úgynevezett ciángázosítást alkalmazták, ezt követően tértek át a DDVP használatára, ami így 1984-ig az egyik leghatékonyabb eljárásnak bizonyult az ágyi poloskák irtásában.

Jelenleg a közegészségügyi szakma nem rendelkezik engedélyezett gázosítószerrel az ágyi poloskák ellen. Ennek megfelelően a hazai szakemberek nem végezhetnek ágyi poloskairtást gázosítással.

Léteznek azonban egyéb légtérkezeléses eljárások (ködképzés, füstképzés) amelyek a hétköznapi nyelvhasználatban gyakran gázosításként jelennek meg. Ezek ugyan remek kiegészítő eljárások az ágyi poloskairtás gyakorlatában, de önmagában jellemzően nem elegendőek az ágyi poloskafertőzés teljes felszámolására.

Amennyiben bizonytalan vagy kérdése van, hívjon minket bizalommal vagy írjon nekünk üzenetet!

Mikor érdemes légtérkezelést alkalmazni az ágyi poloskairtáshoz?

Ködképzésre vagy füstképzésre jellemzően olyan esetekben lehet szükség, amikor a felületek nehezen férhetőek hozzá és emiatt hatékony kezelésük nem oldható meg kizárólag permetezéssel. Ennek megfelelően indokolttá válhat egy kiegészítő ködképzés a zsúfolt lakásokban vagy amikor a helyiségek szűkössége miatt a kezelendő bútorok (pl. az ágykeret) nehezen vagy egyáltalán nem mozgathatóak.

A légtérkezelő eljárások alkalmazásának illetve alkalmazhatóságának eldöntése minden esetben a helyszínre kiérkező szakember kompetenciája, így ágyi poloskairtás szolgáltatásunk megrendelése esetén kérdezze munkatársainkat. Amennyiben ön szeretne a kiérkező szakembertől kiegészítő kezelésként ködképzést kérni, ezt a megrendelésnél előre szükséges jeleznie. Alap esetben ugyanis az ágyi poloskairtást szakembereink a járványügyi központ módszertani útmutatójában foglaltaknak megfelelően permetezéssel végzik és kiegészítő eljárásokat csak szükség esetén alkalmaznak, kizárólag olyan esetben, amikor azt a helyszín adottságai lehetővé teszik.

Felhívjuk szíves figyelmét, hogy ködképzéssel végzett ágyi poloskairtás szogáltatásunk esetén hosszabb várakozási idővel kell számolnia. Ennek pontos ideje a felhasznált irtószertől függ, de ködképzés esetén a kezelést követő várakozási idő jellemzően 4-6 óra.

Amennyiben bizonytalan vagy kérdése van, hívjon minket bizalommal vagy írjon nekünk üzenetet!

Mit kell tennie, ha az ágyi poloskairtás után továbbra is csípéseket tapasztal?

A legfontosabb, hogy a tüneteit mutassa meg egy szakorvosnak és ha beigazolódott, hogy ezek hátterében rovarcsípés áll, mindenképpen kérje szakembereink segítségét! Készséggel állunk rendelkezésére ingyenes szaktanácsadással is!

Amennyiben felmerült Önben vagy az orvosában az ágyi poloskafertőzés gyanúja és igényt tart rá, szakembereink egy előre egyeztetett időpontban megvizsgálják a kérdéses helyszínt és elvégzik az érintett terület átvizsgálását. Ha nem találtak ágyi poloskára utaló egyértelmű bizonyítékot, lehetőség van úgynevezett monitoring rendszer kiépítésére is, ami az ágyi poloska jelenlétének meghatározására alkalmas módszer.

Ha beigazolódik az ágyi poloska fertőzés, javaslatot teszünk a lehetséges kezelési módokra, illetve amennyiben igényli, hogy szakembereink végezzék el a szükséges ágyi poloskairtást, megállapítjuk a vállalható garancia mértékét.

Az irtószeres kezelés elvégzésére akár a helyszíni szemlét követően azonnal is lehetőség van, de egy újabb egyeztetett időpontban szintén sor kerülhet rá.

Amennyiben bizonytalan vagy kérdése van, hívjon minket bizalommal vagy írjon nekünk üzenetet!